Od kilkudziesięciu lat narasta świadomość, że zasoby energetyczne są ograniczone. Będące na wyczerpaniu węgiel czy ropa stają się droższe, dlatego istotne jest zmniejszenie zużycia, także z punktu widzenia ekonomii. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za zapotrzebowania na około 40% energii. W związku z tym organizacje i instytucje odpowiedzialne za efektywną wydajność i zmniejszenie zużycia źródeł tradycyjnych, wprowadzają przepisy w formie dyrektyw i rozporządzeń. Zaostrzane są normy, zarówno w zakresie nowych materiałów budowlanych, jak i konieczności modernizacji istniejących obiektów budowlanych. Coraz bardziej rygorystyczny jest parametr współczynnika przewodzenia ciepła dla przegród zewnętrznych, emisyjności źródła ciepła czy konieczności zastosowania alternatywnych metod pozyskiwania energii z OZE. W dłuższej perspektywie można spodziewać się, że będzie to trend warunkujący wiele rozwiązań budowlanych. Równolegle oferowane są różnego rodzaju zachęty ekonomiczne, które mają wywołać popyt na badania i działania w zakresie wydajności energetycznej. Aktualne dofinansowania można odnaleźć choćby na stronach NFOŚiGW, portalach rodzimych samorządów lub agencji rządowych. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia programu “CZYSTE POWIETRZE”.
Pomocne w przygotowaniu planu termomodernizacyjnego dla budynku stają się analizy energooszczędności z użyciem kamery termowizyjnej. Urządzenia te, wykorzystujące technikę obrazowania w podczerwieni przeszły całkowitą metamorfozę od lat sześćdziesiątych, kiedy zapoczątkowano ich wykorzystanie w przemyśle. Kamery zmniejszyły się do kompaktowych rozmiarów, dają obrazy w wysokiej rozdzielczości. Stały się powszechnym narzędziem, na podstawie którego można stworzyć mapę strat energii „uciekającej” z budynku w sposób nieinwazyjny i nieniszczący w szybkim czasie. Za pomocą termografii można:
– wizualizować straty energii,
– wykryć brakującą lub uszkodzoną izolację,
– wskazać miejsca przenikania powietrza,
– wykryć zawilgocenie izolacji w dachach i w ścianach oraz w strukturach zewnętrznych,
– wykryć pleśń i miejsca niewłaściwie zaizolowane,
– wykryć mostki termiczne,
– lokalizować przecieki w dachach,
– wykryć uszkodzenia w rurach z ciepłą wodą,
– wykryć wady konstrukcyjne,
– monitorować osuszanie budynków,
– wykryć wady w liniach zasilających i w centralnym ogrzewaniu,
– wykryć wady w instalacjach elektrycznych.
Wystąpienie powyższych wad budowlanych może powodować większe zużycie energii, a także degradację elementów budowlanych i powstawania niekorzystnych warunków użytkowania. Często poprzez eliminację drobnych uszkodzeń lub błędów wykonawczych można uniknąć kosztownych skutków narastających w czasie.
Badanie termowizyjne warto wykonać:
– przygotowując się do termomodernizacji obiektu,
– jako kontrolę wykonania prac związanych z termomodernizacją,
– przy przeglądach technicznych budynków (przynajmniej 5-letnich),
– w razie wystąpienia awarii, kiedy nie można zlokalizować źródła wycieku wewnątrz przegród,
– do wykrywania zagrożeń w przeciążonych instalacjach elektrycznych,
– sprawdzając wydajność i sprawność urządzeń OZE (panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe itp.)
Dla osiągnięcia najlepszych wyników, badanie związane ze sprawdzeniem termoizolacji przegród budowlanych należy wykonywać przy odpowiedniej różnicy temperatur. Wskazane jest przeprowadzanie analizy termowizyjnej w okresie kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa niż 10 stopni Celsjusza.
Oferujemy wykonanie analizy energooszczędności z użyciem certyfikowanej kamery termowizyjnej i dedykowanego oprogramowania. Pomagamy w opracowaniu aranżacji elewacji budynku – wizualizacja wyglądu po wykonaniu termomodernizacji. Możemy sprawdzić także skuteczność wykonanych zmian lub skontrolować lokal przed zakupem.